Roweriada 2006 to cykl rajdów rowerowych na orientację połączonych ze zdobywaniem wiedzy historycznej. W ramach projektu zorganizowaliśmy 3 duże pikniki, w czasie których odbyły się różne imprezy rowerowe:

• Rowerowe Wyścigi na ¼ mili
  • konkursy, gry, zabawy np. na najbardziej ubłocony rower
  • pokazy, m.in. TRIAL, udzielania pierwszej pomocy
  • znakowanie rowerów przez Policje.

I etap zawodów odbył się 16 lipca 2006 r. w Warce. Pogoda, kibice oraz uczestnicy dopisali. Zawody odbywały się w 2 kategoriach: Familijnej oraz Master. Biuro zawodów znajdowało się w Kępie Niemojewskiej, skąd był start na trasę.

Trasa została wyznaczona przez kolegów z Warki, była ciężka, piaszczysta, punkty kontrolne umieszczone w ciekawych miejscach, nieraz dobrze i sprytnie ukryte. Każda drużyna jak i każdy zawodnik otrzymał mapę, na którą sam przenosił punkty kontrolne z mapy głównej w biurze zawodów.

W kategorii Familijnej zawodnicy musieli oprócz zaliczenia wszystkich punktów kontrolnych czytać umieszczone na tych punktach informacje z życia Kazimierza Pułaskiego, ponieważ na mecie czekała na nich krótka ankieta sprawdzająca ich wiedzę.

W kategorii Master trzeba było przejechać trasę jak najszybciej zdobywając znaki ze wszystkich punktów kontrolnych. Już na starcie dało się zauważyć różną strategię poszczególnych zawodników. Rozjeżdżali się oni w różnych kierunkach w zależności od obranej taktyki. Nad prawidłowością przebiegu zawodów czuwali sędziowie terenowi. Po zawodach zostały wyręczone dla najlepszych puchary, medale oraz nagrody.

Kategorię Familijną wygrał Team Iwona i Marcin. Kategorię Master wygrał Jacek Winiarczyk. Wszyscy uczestnicy Roweriady zostali poczęstowani kiełbaską z grilla, napojami oraz ciastem. W tracie pikniku można było pojeździć na dwóch specjalnych 4-osobowych rowerach firmy Mr.Quad.

II etap zawodów odbył się 30 lipca 2006 r. w Warce. Mimo upałów udział wzięło ok. 60 zawodników. Najmłodszy z uczestników miał 2 lata i razem z tatą ukończył wyścig w kategorii familijnej. W kategorii Junior należało odnaleźć 6 punktów kontrolnych, sprytnie ukrytych przez organizatorów oraz w kategorii Master – 10 punktów kontrolnych. Z uwagi na panującą od wielu dni suszę trasa była dość piaszczysta i trudna, dlatego nie wszystkim udało się odnaleźć wymagane punkty. Ale najważniejsza była dobra zabawa.

Kategorię Familijną wygrała tym razem drużyna Dream Team. Kategorię Master wygrał Leszek Herman–Iżycki z Warszawy, który jak się później okazało miał duże doświadczenie w rajdach na orientacje i ocenił trasę jako bardzo łatwą i przyjemną. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych uczestników mierzących do 150 cm był wyścig „Dookoła Kufelka”. Wyścig był emocjonujący i towarzyszyła mu duża rywalizacja i emocje. Nie obyło się bez drobnych upadków, kolizji i łez rozczarowania ale wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody, a najlepsi medale. Po zawodach na wszystkich uczestników Roweriady czekały napoje, kiełbaski z grilla, ciasto i nutella.

III etap zawodów odbył się 20 sierpnia 2006 r. w Lesznowoli. Biuro zawodów i zarazem miejsce startu zorganizowaliśmy na terenie wokół Szkoły Podstawowej w Lesznowoli. Impreza rozpoczęła się o godzinie 11.00 na Placu Wolności w Grójcu skąd uczestnicy przejechali w eskorcie Straży Miejskiej i Policji do Lesznowoli. Na starcie stanęło tym razem przeszło 70 osób. Zawody odbywały się w 3 kategoriach: Familijnej – dystans 10 km, Junior – 20 km oraz Master – 30 km. Z uwagi na fakt, że były to rajdy na orientacje, niektórzy uczestnicy przejechali dystans dużo większy, rekordzista, który trochę się zgubił nawet 68 km!!. Trasa była dość łatwa, choć niektórym sprawiała kłopot szczególnie podczas przelotnego deszczu. Po przyjeździe na metę wszyscy zawodnicy mogli zjeść dania z grilla oraz napić się. Posiłki jak i cała obsługa cateringowa zostały przygotowane przez jadłodajnię Pana Jackowskiego. Nagrody zwycięzcom wręczali Starosta Grójecki Jerzy Kaźmierczak oraz Iwona Stefania Dyrektor Muzeum Pułaskiego w Warce.

Cały cykl zakończył się zwycięstwem Iwony i Marcina (65 pkt.), którzy wygrali replikę szabli gen. Kazimierza Pułaskiego. Na 2 miejscu uplasował się WGR-Team 1 (46 pkt.), a na 3 miejscu Błyskawice Giant (45 pkt.). Kategorię Master wygrał Jacek Winiarczyk (51 pkt.), na 2 miejscu uplasował się Leszek Herman-Iżycki (50 pkt.), a na 3 miejscu Robert Wojtala (37 pkt.). Zwycięzcy dostali medale, puchary oraz nagrody. W trakcie imprez można było pojeździć na 4 osobowych rowerach udostępnionych przez firmę Mr.Quad.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, kibicom, sponsorom, instytucjom patronackim oraz wszystkim osobą, które pomagały w organizacji Roweriady: Jerzemu Kaźmierczakowi – Staroście Grójeckiemu, Jackowi Stolarskiemu – Burmistrzowi Grójca, Mirosławowi Maliszewskiemu – Posłowi PSL, Iwonie Stefaniak -Dyrektor Muzeum Pułaskiego w Warce.

Dziękujemy firmom: Okapy Maan, Klucz Serwis, Ferrero Polska, Hortus, Sklep Rowerowy z Warki, Prima, Warwin, Mr.Quad, Classic, MJM Market, Piekarnia Pana Woźniaka, Jadłodajnia Pawła Jackowskiego oraz wszystkim tym, którzy pomagali przy organizacji Roweriady.